Tips för säkrare näthandel till jul

  • Låter erbjudandet för bra för att vara sant från ett okänt företag eller annons på nätet? Då är det nog det.

  • Undersök företaget du vill handla ifrån: Googla på företagsnamnet i följd av ord som t ex, ’omdöme’, kolla om de har en facebookssida och vad besökarna skrivit, kolla upp företagsuppgifterna på hemsidan och slå gärna upp på t ex Allabolag för att se hur länge de funnits, omsättning, mm. Står det inga företagsuppgifter på hemsidan? Undvik!

  • Betala aldrig i förskott! Köp gärna genom Klarna för att få varan först och betala sen.

  • Handla gärna genom ett kreditkort för att eventuellt kunna bestrida köpet om du inte är nöjd. Gäller framförallt om du handlar från ett okänt företag.

  • Spärra gärna kortet för Internetköp eller utlandsköp genom Internetbanken om du inte avser handla över nätet. Du kan själv sätta igång funktionen vid behov.

  • Ha inte för mycket pengar på kontot som är kopplat till ditt kort. Överför det du behöver till kortkontot vid behov för att minimera skadan vid en eventuell kapning av kortet!

  • Skydda pinkoden, var inte blyg för att täcka över handen när du slår in koden vid betalningar!

  • Ha koll på dina kontoutdrag, även riktigt små belopp som du inte känner igen.

Ha en säker julhandel! Team Dataprovider i Motala Vadstena