Hur vet man om datorn är infekterad med virus / spionprogram?

1. Datorn känns plötsligt segare än vanligt. (Risk: Medel)
2. Internet upplevs väldigt slö och jag har redan kollat med bredbandsleverantören om att felet inte ligger på deras sida. (Risk: Medel)
3. Det kommer upp olika rutor om att jag har x antal fel eller virus i datorn som måste åtgärdas. (Risk: Hög)
4. Min startsida samt webbläsarens sökfunktion har ändrats.(Risk: Medel-Hög)

5. Jag kommer inte in i datorn, utan får ett meddelande om att polisen stängt av min dator! (Risk: Hög)
6. Jag ser plötsligt många fler reklamrutor än normalt, oavsett vilka sidor jag besöker! (Risk: Hög)
7. När jag söker något och klickar på länken hamnar jag på helt andra hemsidor. (Risk: Hög)
8. Jag kan inte logga in på mitt mail eller Facebook, fastän jag vet att jag anger rätt användarnamn och lösenord. (Risk: Hög)
9. Mina vänner klagar på att de fått ’konstiga’ mail, eller meddelanden på Facebook, skype, mm vilka jag inte skickat. (Risk: Hög)
10. Mitt antivirusprogram klagar ständigt på att det har hittat olika skadeprogram i dator. (Risk: Hög)
11. Windows update och/eller mitt antivirusprogram uppdateras inte längre. (Risk: Hög)
12. Jag får upp varningar om att mitt antivirusprogram eller brandvägg är avstängda. (Risk: Hög)
13. Jag kan inte surfa till antivirusföretagens hemsidor för att göra en online-test eller hämta programvaror. (Risk: Hög)
Denna lista uppdateras ständigt – Återkom gärna!